„Гаряча молитва моя – найперше за Вас!”
Іван Огієнко

Іван Іванович Огієнко – вчений-українознавець й український міністр-державотворець, поет і прозаїк, перекладач і публіцист, педагог і історик, філософ і митець, етнограф і професор, редактор-видавець і видатний богослов, першоієрарх УАПЦ, відомий під іменем Іларіон. Творчий шлях І. Огієнка – це рідкісне явище в ряді діячів світової культури.

Цікава сторінка його життя – державотворча діяльність. Після лютневих подій 1917р. в результаті розвалу «тюрми народів» – Російської імперії – український народ одержав можливість створити свою власну державу. Вже в квітні 1917р. І. Огієнко одним з перших серед викладачів переходить на викладання українською мовою, що викликає протест керівництва Київського університету Святого Володимира. Великим і щирим було прагнення автора розповісти в доступній формі про досягнення української культури. 5 жовтня 1917р. він перед багатотисячною аудиторією публічно виголошує промову з цієї теми, яка за наказом С. Петлюри була видана мільйонним тиражем з метою просвітницької діяльності серед солдатів української армії.

Міністром освіти і культури І. Огієнко був з 6 січня по 15 лютого 1919р., бо недовгим був період Директорії (у Міністерство І. Огієнко прийшов з посади ректора Кам’янець-Подільського університету). Одним з перших міністерських заходів була ухвала І. Огієнком закону «Про головні правила українського правопису для обов’язкового вжитку по всій Україні» від 17 січня 1919р., згідно з яким мовою викладання усіх типів шкіл повинна бути українська.

Як міністр народної освіти І. Огієнко встиг укласти концепцію народної освіти в Україні, визначити її принципи і ланки: 1-8 класи передбачались як основна школа, 9-12 класи як колегія, причому, останні чотири роки спрямовувались на фахове навчання (економічне, реальне, тощо).

Ця концепція так і залишилась на папері у зв’язку з драматичними подіями в Україні 1919 року. Демократичні ідеї вченого пролежали у сховищах більш, ніж 70 років…

27 квітня 2000р. Постановою Кабінету Міністрів України тоді ще Житомирському училищу культури і мистецтв присвоєне ім’я нашого славетного земляка Івана Івановича Огієнка. І зараз наш навчальний заклад гордо носить ім’я цього видатного українського діяча культури – Житомирський коледж культури і мистецтв імені Івана Огієнка.

Меню